خانه / اخبار و رویدادها / آموزش مادر کوهنوردی است

آموزش مادر کوهنوردی است

” آموزش ، مادر کوهنوردیست”

امروزه بر اغلب کوهنوردان پوشیده نیست که اصلی ترین راه رشد و پیشرفت در این ورزش عبور از دریچه یا کانال آموزش است . ارتباط و وابستگی کوهنوردی به مقوله “آموزش” به مانند ارتباط تنگا تنگ اعضای بدن با یکدیگر در حرکت بدون عیب و نقص برای بقا محسوب می گردد .
در ورزش کوهنوردی با توجه به شرایط و مشخصات ویژه اش که ورزشکارانش در عرصه وسیعی به نام طبیعت با تمام فراز ونشیب هایش قرار دارند ، همواره باید امر آموزش را در سرلوحه کار خود قرار داد . چرا که در صورت نادیده گرفتن و کم اهمیت شمردن آن در این عرصه ، خسارت و خسرانی که متوجه کوهنورد می شود بسیار زیاد بوده و گاهن به قیمت از دست رفتن جان وی تمام خواهد شد . در اهمیت آموزش و ارتباط مهم و حیاتی اش با کوهنوردی ، دو جمله کلیدی از دو کوهنورد نامی جهان وجود دارد :”رینهولد مسنر” ، کوهنوردی را به نوعی علم یا هنر زنده ماندن در شرایط دشوار توصیف می کند و آناتولی بوکریف که از او به عنوان بزرگترین امدادگر تاریخ هیمالیا نوردی جهان نام می برند ، می گوید : “سخت ترین مسئله در کوهنوردی اتخاذ تصمیم درست در شرایط دشوار است .
بدون تردید ، هم علم زنده ماندن در شرایط دشوار و هم گرفتن تصمیم درست در شرایط دشوار از گذرگاه و کانال “آموزش” می گذرد . یعنی تا نتوانیم آموزش چگونگی حرکت و عبور از پستی و بلندیهای کوه در شرایط گوناگون و شناخت اقلیم کوهستان و تا نتوانیم علم چگونگی استفاده و بکارگیری درست از لباس و تجهیزات کوهنوردی و بلاخره تا نتوانیم علم صحیح خوردن و تغذیه درست را در شرایط گوناگون در این ورزش فرا گیریم و آموزش ببینیم ، مطمئنن نخواهیم توانست دو اصل اساسی گفته شده توسط “مسنر و بوکریف” را بکار بندیم یعنی در شرایط سخت در کوهنوردی تصمیم درستی بگیریم و از آن تصمیم جان سالم بدر بریم .
پر واضح است ، مقوله آموزش در کوهنوردی و بکارگیری آن نه تنها در استان ما بلکه در کشور ایران یک چالش اساسی بشمار می رود ، چرا که اگر اینگونه نبود ، کشورمان در زمره پر تلفات ترین کشورها در ورزش کوهنوردی به حساب نمی آمد . امروزه کوهنوردی جفا دیده استان گیلان با تاریخ نه چندان طولانی اش ، دارای پتانسیل و توانایی های فراوانی در جهت نشر و ترویج مباحث گوناگون آموزشی در بین گروهها و افراد علاقه مند به آن است و آن نیز حضور و وجود مربیان و مدرسان خوبی است که با زحمت فراوان و با طی کردن مدارج گوناگون آموزشی ، داوطلب ارایه معلومات و آموخته های خود به دیگران هستند. پس بر ما مسئولین گروهها و نهادهای مرتبط با کوهنوردی واجب است که با رجوع به آن عزیزان و با هدف فراگیری آموزشهای لازم در امر کوهنوردی و تسری آن در بین اعضا و همنوردان بخصوص جوان خود ، زمینه را برای کاهش فاصله عمیق سطوح کمی و کیفی کوهنوردی در شهر و دیارمان فراهم نماییم . در نتیجه باید تلاش خود را با توجه به رجوع مخاطبان فراوان بخصوص جوان به این ورزش ، بیش از پیش نموده و همواره این اصل مهم را به یاد داشته باشیم که ” آموزش، مادر کوهنوردیست ” .

باقی بقایتان / مسعود سلیم پور

(منبع عکس : سایت فدراسیون کوهنوردی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *