خانه / اخبار و رویدادها / نخستین و بزرگترین اشتباه تیم،گزارش حادثه کولجنو

نخستین و بزرگترین اشتباه تیم،گزارش حادثه کولجنو


انجمن پزشکی کوهستان ایران:

در میزگرد ایرنا به مناسبت بررسی ابعاد فاجعه کولجنو و رضا زارعی رئیس فدراسیون کوه‌نوردی در خصوص حادثه 

نخستین و بزرگ‌ترین اشتباه تیم


” صحبت کردن در خصوص مقصر یا مقصران این حادثه در حال حاضر امکان پذیر نیست، اما با چیدن عوامل و اشتباهات برنامه این صعود شاید زوایایی از این حادثه روشن شود تا بار دیگر شاهد بروز چنین حوادثی تلخ در عرصه کوهنوردی کشور نباشیم. زارعی در ادامه با بیان اینکه برگزاری دوره های آموزشی، به روز آمد کردن دانش کوه نوردان به علم روز دنیا و قوانین کوه نوردی از وظایف فدراسیون است، افزود: اما برنامه ریزی و زمان بندی یک صعود با کمترین ضریب خطر جزو وظایف این فدراسیون نیست و متوجه باشگاه هایی است که به عنوان مراکز حرفه ای این رشته فعالیت می کنند.

زارعی گفت: اصولا در ایران پایان یک هفته مبنای کوه نوردی قرار می گیرد بویژه اگر مناسبتی در پایان هفته تعداد روزهای تعطیل را افزایش دهد. بر همین اساس تیم کوهنوردی استان خراسان رضوی برای صعود کول جنون در اشترانکوه از مدت ها طوری برنامه ریزی کرده تا به طور مثال روز چهارشنبه میلاد پیامبر (ص) کوه نوردان پای کوه بوده ، پنجشنبه صعود کنند و روز جمعه نیز به شهر و خانه خود بازگردند. وی ادامه داد: اما هوا و هواشناسی خود را با برنامه کوه نوردان هماهنگ نمی کند ، بنابراین وقتی هواشناسی اعلام می کند که هوای ایران در سلسله جبال البرز و زاگرس و عموم کشور با بارش همراه است، حالا اجرای برنامه از پیش تعیین شده نیاز به مدیریتی خوب دارد زیرا در صورت تصمیم به صعود باید یکسری قوانین رعایت شود و یا اجرای برنامه با تاخیر مواجه می شود که می تواند این تاخیر حتی تا یکسال هم باشد.

زارعی گفت: بنابر این نخستین و بزرگترین ایرادی که به تیم صعود خراسان رضوی وارد است، اینکه وقتی چهارشنبه وارد منطقه می شود با وجود اینکه متوجه دگرگونی و نامناسب بودن هوا شده و هشدارهایی نیز از هفته قبل در خصوص این دگرگونی دریافت کرده ، صعود را آغاز می کنند و علی رغم خرابی هوا و بارش شدید در میانه برنامه صعود برای ادامه اصرار می ورزند.

به گفته این کارشناس کوه نوردی، سرپرست در شرایط کنونی تیم مانند راننده ای است که پیچ ها و نقاط مخاطره آمیز را جاده می داند، هشدارها و علایم را دیده است اما بی توجه به همه این ها با سرعت به راه خود ادامه می دهد و در این حالت بروز حادثه یا تصادف غیر عادی نیست…”

منبع :

ایرنا
برداشت از کانال کلاغها

انجمن پزشکی کوهستان ایران

kk_guilan@

kkguilan@

www.kkguilan.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *